ΚΟΣΜΙΚΑ

Aθηνόραμα: Θεατρικά Βραβεία Κοινού 2019

Τα 21α Θεατρικά Βραβεία Κοινού 2019 απονεμήθηκαν, από το περιοδικό Αθηνόραμα, σε μια λαμπερή και ιδιαίτερα ατμοσφαιρική βραδιά στην αίθουσα «Αλεξάνδρα Τριάντη» του Μεγάρου Μουσικής Αθηνών.

asist team
Τζένη Χαρτά /
Aθηνόραμα: Θεατρικά Βραβεία Κοινού 2019

Πιστοί στο ραντεβού τους, όπως κάθε χρόνο, έτσι και φέτος, ο κόσμος του θεάτρου και το θεατρόφιλο κοινό έδωσαν το δυνατό τους χειροκρότημα στους μεγάλους νικητές των Θεατρικών Βραβείων Κοινού για το 2019. Ηθοποιοί και θεατρόφιλοι βρέθηκαν από νωρίς στο Μέγαρο, θέλοντας να απολαύσουν την εκδήλωση, ένα θέαμα-έκπληξη, έτσι όπως την ονειρεύτηκε, έστησε και παρουσίασε ο Γιώργος Νανούρης. Μία εκδήλωση εμπνευσμένη από το ίδιο το θέατρο και τη μαγεία που δημιουργείται στη σκηνή κάθε φορά που ανοίγει η αυλαία. Μαζί του, μια ομάδα νέων ηθοποιών, ο πιανίστας Χρήστος Θεοδώρου και η Bodyterrane an Orchestra του Simone Mangelli, μετέφεραν την ιδιαίτερη αύρα κάθε κατηγορίας βραβείου.

Ελένη Μενεγάκη: Τριπλά γενέθλια
Ελένη Μενεγάκη: Τριπλά γενέθλια

Καλύτερη παράσταση για τη σεζόν 2018-2019 αναδείχθηκε -σύμφωνα με την κρίση των αναγνωστών του Αθηνοράματος και του athinorama.gr- το «Άνθρωποι και ποντίκια» της ομάδας Cartel, η οποία απέσπασε και το πρώτο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Βασίλη Μπισμπίκη. Δεύτερη καλύτερη παράσταση αναδείχθηκε το «Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα» του Θεάτρου του Νέου Κόσμου (η οποία απέσπασε επίσης το τρίτο βραβείο σκηνοθεσίας για τον Βαγγέλη Θεοδωρόπουλο και το πρώτο βραβείο ανδρικής ερμηνείας για τον Γιάννη Νιάρρο). Για την τρίτη θέση, οι αναγνώστες του Αθηνοράματος έδειξαν το «Ξύπνα Βασίλη» στο Εθνικό Θέατρο καθώς και τον Άρη Μπινιάρη (δεύτερο βραβείο σκηνοθεσίας). Ψηλά στην προτίμηση των θεατών βρέθηκε και ο «Γιούγκερμαν» του θεάτρου Πορεία  συγκεντρώνοντας πέντε βραβεία. Με το βραβείο της καλύτερης γυναικείας ερμηνείας τιμήθηκε η Μαρία Ναυπλιώτου για την ενσάρκωση της Μαρίας Κάλλας στο «Master Class».

Τα Θεατρικά Βραβεία Κοινού διανύουν πλέον την τρίτη τους δεκαετία, αφού τα πρώτα δόθηκαν το 1999. Στη χθεσινή μεγάλη γιορτή του θεάτρου τιμήθηκε η «τάξη του ‘99», δηλαδή οι ηθοποιοί (κάποιοι είναι και σκηνοθέτες πλέον) οι οποίοι αποφοίτησαν από τις δραματικές σχολές του Εθνικού Θεάτρου και του Θεάτρου Τέχνης λίγο πριν το 2000. Πέντε από αυτούς: η Θάλεια Ματίκα, η Φαίη Ξυλά, η Ιωάννα Παππά, ο Παντελής Δεντάκης και ο Χρήστος Λούλης ανέβηκαν στη σκηνή και παρέδωσαν τα αγαλματίδιά στους φετινούς βραβευμένους.

Η τελετή απονομή των 21ων Θεατρικών Βραβείων διεξήχθη με την υποστήριξη της Περιφέρειας Αττικής και του Περιφερειακού Ταμείου Ανάπτυξης Αττικής που εκπροσωπήθηκαν από τον Περιφερειάρχη Αττικής Γιώργο Πατούλη, ο οποίος ανέλαβε και τις βραβεύσεις των τριών καλύτερων παραστάσεων. Βραβεία παρέδωσαν ακόμη ο εκδότης του Αθηνοράματος Δημήτρης Ηλιόπουλος και οι εκπρόσωποι των χορηγών της βραδιάς.

Αμέσως μετά το τέλος της απονομής, ακολούθησε μεγάλο πάρτι. 

 

ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

ΚΑΛΥΤΕΡΗ  ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ

1ο Βραβείο: Άνθρωποι και ποντίκια

2ο Βραβείο: Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα

3ο Βραβείο: Ξύπνα Βασίλη

ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑ

1ο Βραβείο: Βασίλης Μπισμπίκης («Άνθρωποι και ποντίκια»)

2ο Βραβείο: Άρης Μπινιάρης («Ξύπνα Βασίλη»)

3ο Βραβείο: Βαγγέλης Θεοδωρόπουλος («Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα»)

ΑΝΔΡΙΚΟΣ ΡΟΛΟΣ

1ο Βραβείο: Γιάννης Νιάρρος («Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα»)

2ο Βραβείο: Γρηγόρης Βαλτινός («Κάθε Τρίτη με τον Μόρι»)

3ο Βραβείο: Γιάννης Στάνκογλου («Γιούγκερμαν»)

ΓΥΝΑΙΚΕΙΟΣ ΡΟΛΟΣ

1ο Βραβείο: Μαρία Ναυπλιώτου («Master Class»)

2ο Βραβείο: Μαρία Κίτσου («Τερέζ Ρακέν»)

3ο Βραβείο: Ελένη Ράντου («Τζάσμιν»)

ΣΚΗΝΟΓΡΑΦΙΑ

1ο Βραβείο: Μανόλης Παντελιδάκης («Ερωτευμένος Σαίξπηρ»)

2ο Βραβείο: Γιώργος Γαβαλάς – Μαίρη Τσαγκάρη («Έγκλημα στο Όριεντ Εξπρές»)

3ο Βραβείο: Μαγιού Τρικεριώτη («Τζάσμιν»)

ΕΝΔΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1ο Βραβείο: Άγγελος Μέντης («Γιούγκερμαν»)

2ο Βραβείο: Ηλένια Δουλαδίρη («Ερωτευμένος Σαίξπηρ»)

3ο Βραβείο: Κλερ Μπρέισγουελ («Ο κύκλος του έρωτα»)

ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΥΝΘΕΣΗ

1ο Βραβείο: Θέμης Καραμουρατίδης («Απλή μετάβαση»)

2ο Βραβείο: Κατερίνα Πολέμη («Γιούγκερμαν»)

3ο Βραβείο: Μίνως Μάτσας («Τερέζ Ρακέν»)

 

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ

1ο Βραβείο: Μελίνα Μάσχα («Τερέζ Ρακέν»)

2ο Βραβείο: Αλέκος Αναστασίου («Γιούγκερμαν»)

3ο Βραβείο: Λευτέρης Παυλόπουλος («Έγκλημα στο Όριεντ Εξπρές»)

ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΗΧΟΥ

Βραβείο: Λένα Χατζηγρηγορίου – Λήδα Μανιατάκου («Γιούγκερμαν»)

 

IN FOCUS

Ο πολιτισμός θα ενισχυθεί με νέα μέτρα στήριξης

Ο πολιτισμός θα ενισχυθεί με νέα μέτρα στήριξης

Asist Team 26/10/2020
Σοφία Λόρεν: Στα παρασκήνια της νέας της ταινίας

Σοφία Λόρεν: Στα παρασκήνια της νέας της ταινίας

Πάρης Κορμάρης 26/10/2020
Η Αντέλ κάνει χιούμορ για το βάρος της και πάει στο… «Bachelor»!

Η Αντέλ κάνει χιούμορ για το βάρος της και πάει στο… «Bachelor»!

Πάρης Κορμάρης 26/10/2020

ΔΗΜΟΦΙΛΗ

Γαλαξίδι: Η ιστορική ναυτοπολιτεία!

Γαλαξίδι: Η ιστορική ναυτοπολιτεία!

Γωγώ Αυγερινοπούλου 09/10/2020
Σπάνιες φωτογραφίες της βασίλισσας Ελισάβετ

Σπάνιες φωτογραφίες της βασίλισσας Ελισάβετ

Πάρης Κορμάρης 18/10/2020
One night stand: Ποια ζώδια κάνουν σεξ μιας βραδιάς και ποια όχι

One night stand: Ποια ζώδια κάνουν σεξ μιας βραδιάς και ποια όχι

Μαριάννα Νομικού 12/10/2020
NEWSLETTER Καθημερινά όλα τα νέα στο inbox σου!